Film Projesi

KİMLİK

GÖZDE SEZER

Yönetmen : Gözde Sezer
Doğum Tarihi, Doğum Yeri : 04.08.1988 – İskenderun
Eğitim Durumu / Mesleği : Dokuz Eylül Ünv. Film Tasarım
Kısa Film, Belgesel : Kilit (2021), Kimlik

FİLM HAKKINDA

Filmin Adı : Kimlik
Süre : 12 dk 31 sn
Yönetmen : Gözde Sezer
Senaryo : Gözde Sezer
Yardımcı Yönetmen : Zelal Koyuncu
Görüntü Yönetmeni : Burhan Dinç
Yapımcı : Mültecilerle Dayanışma Derneği
Müzik : Onur Erdurak
Kurgu ve Renk Düzenlemesi : Onur Erdurak
Işık : Burhan Dinç
Sanat Yönetmeni : Eda Gülçin Çoban
Makyaj : Özlem Gümüş
Çevirmen : Shiraz Baker
Oyuncular : Ruken Hanifi, Kawa Mustafa, Özlem Gümüş, Ayan Dahoud, İbrahim Hanifi, Muhammed Hanifi, Enver Yazgan, Türkan Şimşek, Eda Gülçin Çoban, Burhan Dinç, Mehmet Kasar, Ranim Mehmed, Muhammed Mustafa, Mehmet Kadir Ölker, Ahmed Elbedevi, Yuzasif Hasan, Givara Hasan, Eylem Özkul, Nisanur Özkul, Can Kılıç, Şeyhmus Gültekin

YARDIMCI YÖNETMEN – ZELAL KOYUNCU

2004’te Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği’nden mezun olduktan sonra gerek profesyonel olarak gerekse gönüllü olarak AÇEV, TEGV, TOG gibi STÖ’lerinde, kadın ve çocuk çalışmalarında yer aldı. Milli Eğitim’de sınıf öğretmenliği ve özel sektörde rehabilitasyon merkezlerinde zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği yaptı. Ancak hep sinema alanında çalışmak istediğinden Filmmor gibi sinema platformlarının düzenlediği etkinlikleri takip etti. Haziran 2020′ de Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Zeyno Film- Film Yapım Lab’ ın çalıştayına katıldı. Yönetmen Hüseyin Karabey ile Asi Film Yapım Atôlyesi, Mülteci- Der’in film yapım Atölyesi çalışmalarına katıldı.

FİLMİN KONUSU

Suriye’deki savaştan kaçarak yurtlarını terk etmek zorunda kalan Yasmin ve Halid’in Türkiye’de yaşadıkları statü ve kimlik kaybını konu alır. Suriye’de öğretmenlik yapan Halid Türkiye’de ayakkabı boyacılığı, Yasmin ise bebek bakıcılığı yapmaktadır. Yasmin bir süre Türkiye’de tek başına yaşadıktan sonra eşi Halid’in Suriye’den gelişi için girişimlerde bulunur. Halid Türkiye’ye ulaştığında umduğu gibi bir hayat onu beklemiyordur. Halid ve Yasmin Türkiye’de geçici koruma kimliği alabilmek için çabalarlar. Suriye’de sahip oldukları kimlikleri ve meslekleri olmadan yaşamaya çalışırken bir taraftan geçmişte yaşadıkları travmalar su yüzüne çıkar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu